?

Log in

No account? Create an account
entries friends calendar profile Previous Previous Next Next
Сьогодня в Японії - День конституції - Філософія Східної Азії
Китай, Японія
confucianus
confucianus
Сьогодня в Японії - День конституції
3 травня в Японії відзначають День конституції - Кемпо кінембі 憲法記念日. Цього дня у 1947 році було впроваджено в дію сучасну японську конституцію. У цей час Японія була окупована США, і зміна основного закону країни відбулася з ініціативи американців, не зважаючи на те, що деякі японські інтелектуали, як-от відомий ліберал проф. Мінобе, вважали, що демократичні зміни можливі й за збереження старої конституції. Водночас Макартур доклав зусиль, щоби усе виглядало, начебто йдеться про бажання самих японців.
Японські урядовці та вчені підготували два проекти. Один був створений групою на чолі з проф. Сасакі Соіці, другий - комітетом під керівництвом міністар Мацумото Сьодзі. Обидва проекти, проте, були вдікинуті окупаціною владою як занадто консервативні. Нарешті 13 лютого 1946 р. американці вручили японській стороні власний проект, наполягаючи, щоби він став основою нової конституції. Після тривалої спільної роботи нову конституцію було затверджено парламентом 7 жовтня 1946 р. Про участь американців у її розробці громадськості подвідомлено не було. Проте легітимність було забезпечено на підставі 73-ї статті старої конституції, що допускала її зміну за велінням імператора.
Унікальність японської конституції - у наявності в ній 9-ї статті, яка проголошує не лише відмову від застосування збройних сил, але й від створення армії.
Попередня конституція Японії, відома як конституція Мейдзі (офіційна назва - "Конституція Великої японської імперії", Дай Ніппон тейкоку кемпо 大日本帝國憲法) була проголошена в День заснування імперії, 11 лютого 1889 р. Її створила група на чолі з Іто Хіробумі на основі німецької, точніше - пруської моделі. Іто Хіробумі консультувався при цьому з німецькими юристами і з самим Бісмарком. Інші проекти, в тому числі орієнтовані на американську модель, були відкинуті.
Сам термін кемпо 憲法 як відповідник європейського терміну "конституція" був узятий із японської традиції. За свідченням Ходзумі Нобусіґе, такий переклад запропонував Міцукурі Рінсьо у 1873 р. Ще у 604 р. принц Сьотоку проглосив основний закон держави під назвою Дзюсіцідзьо кемпо 十七条憲法 (нині можна перекласти як "Конституція у 17 статтях"). Його можна вважати першою японською конституцією: заперечення, що цей документ не відповідає сучасному західному розумінню слова "конституція", є анахронізмом, бо у VII ст. у Європі ще не існувало такого поняття. У Східній Азії ж термін кемпо (кит. сяньфа) має давнішу історію - він походить зі Стародавнього Китаю, де вперше вживається у книзі "Промови царств" (Ґо юй 國語, гл. 15 "Промови володіння Цзінь. Розділ 9"), де викладено промову мудреця Му-цзи. Йому належать слова: "Нагороджувати добрих і карати зрадників - закон (сяньфа) для країни" (賞善罰姦、國之憲法也). Таким чином, ототожнивши терміни "конституція" та "кемпо", законодавці доби Мейдзі поєднали дві традиції - східноазійську та західну.

Tags: , ,

2 коментарі or Прокоментувати
Comments
igor_tiger From: igor_tiger Date: 03 травня 2013 17:55 (UTC) (Посилання)

С Праздником!

Так совпало,что с приходом к власти нового правительства Абэ все говорят о грядущей конституционной реформе.
Не только для возрождения армии,но и для возрождения традиционной культуры.
В Японии нарастают авторитарные тенденции: http://www.dipcomment.com/expert.php?watch=156.
confucianus From: confucianus Date: 04 травня 2013 10:52 (UTC) (Посилання)

Re: С Праздником!

Дякую за привітання:)
Дійсно, такі тенденції помітні вже досить давно. Реформа потрібна хоча б тому, що ст. 9. вже давно не відповідає дійсності - створені у 1954 р. Сили самооборони перевторилися на повноцінну армію, з 1994 р. вони вже неодноразово брали участь у "миротворчих" операціях за межами країни (зокрема в Камбоджі та Іраку). До того ж дивно виглядає, що одна з наймогутніших економічних потуг світу існує без армії (бодай на папері).
Проте прогноз Аккермана щодо перетворення Японії на авторитарний націоналістичний режим за пару років мені видається сильним перебільшенням.
2 коментарі or Прокоментувати